Ana Sayfa
22 Kasım 2016 ( 2909 görüntülenme )

AKP'nin MUSUL Siyasetinin Altından Bakınız Kim Çıktı...

İSRAİL NE YAPMAK İSTİYOR?

Dünya Siyonist dergisi Kivunim'de, 1982'nin Şubat ayında sessiz sedasız bir PLAN yayınlandı.

Palnın adı; "1980'lerde İsrail İçin Strateji". Yazarı; Yahudi bir diplomat olan Oded Yınon, destekleyicisi ise Yahudi düşünce önderlerinden biri olan İsrael Shakak. 

Planda ele alınan temel strateji ile bugün Türkiye'de tanık olduğumuz "Alevi-Sünni" ve "Türk-Kürt" tartışmalarıyla, demokrasi ve insan hakları adına yapılan "Kürtçülük" tartışmalarının temelindeki etnik-dini ayrıştırma stratejisi bire bir aynı idi.

Bu plan şimdiye kadar Türkiye'de hiç gündeme taşınmadı, ama şimdi üzerinde konuşulmalıdır. 

Bu plan incelenmelidir... Sadece ayrıştırma stratejisi yönüyle değil, Orta Doğu'da İsrail'in amacını kavramaya çalışanların ve bu alanda akademik bilgi sahibi olmak isteyenlerin bu makaleyi incelemesi gerekir.

Bu planın önsözü İsrael Shakak tarafından yazılmış. Bu Yahudi diplomatın bölge hakkındaki ana fikri kısa, açık ve net;


"Takip eden yazı, benim fikrime göre, şu anki Siyonist rejimin (Sharon ve Eitan'ın) Orta Doğu için doğru ve detaylı planını temsil eder, bu plan tüm bölgenin küçük eyaletlere/bölgelere bölünmesi ve mevcut tüm Arap bölgelerinin yok edilmesidir."

Ve bu planın parçalama hikayesinin geçmişi de çok eskidir. Shahak'ın, "Planın bu yüzü oldukça eskidir" derken anlatmak istediği 1920'nin Sevr projesidir. Çünkü Irak'ta Kürt devleti demek; Sevr projesinde geçen "Kürdistan" demektir.

İşte İsrail’in IRAK PROJESİ:

 "Irak, bir kere daha çoğunluğun Şii ve yönetimdeki azınlığın Sünni olmasına rağmen özünde komşularından hiç farklı değildir. Nüfusun %65'i politik konularda söz sahibi değildir. %20'lik elit bir zümre tüm gücü ellerinde tutmaktadır.

Buna ek olarak Kuzey'de büyük bir Kürt azınlık vardır ve yönetimdeki rejimin kuvveti, ordu ve petrol gelirleri olmasa, Irak'ın gelecekteki durumu Lübnan'ın geçmişteki ve Suriye'nin bugünkü durumundan hiç de farklı olmazdı.

İç çatışmanın tohumları ve bir iç savaş, özellikle Irak'ta Şii'lerin doğal liderleri olarak kabul edilen Humeyni'nin İran'da başa geçmesinden sonra daha bugünden kendini belli etmektedir".

İsrail, planının ilerleyen bölümlerinde ayrıntılara girerek Irak'ın neden parçalanması gerektiğini de anlatıyor;

" Bir taraftan petrol zengini olan ancak diğer taraftan parçalanmış bir ülke olan Irak'ın İsrail'in hedeflerine aday olması garantidir. Bizim için Irak'ın feshi, Suriye'nin feshinden bile daha önemlidir. Irak Suriye'den daha güçlüdür.

Kısa vadede İsrail'in en büyük tehdidi Irak'ın gücüdür. Bir Irak-İran savaşı Irak'ı parçalayacak ve bize karşı geniş bir cephede çatışma organize etmesine imkan vermeden çökmesine sebep olacaktır. Araplar arasındaki her türlü çatışma kısa vadede bize yardımcı olur ve Suriye ve Lübnan'da olduğu gibi önemli bir hedef olan Irak'ın parçalanması için yolu kısaltır.

Osmanlı döneminde Suriye'de olduğu gibi Irak'ta da etnik/dini bazda bölgelere bölünme mümkündür. Üç büyük şehir etrafında üç (veya daha fazla) eyalet var olacaktır:

Basra, Bağdat ve Musul ve güneydeki Şii bölgeler Sünni ve Kürt kuzeyden ayrılacaktır. Mevcut İran-Irak çatışmasının kutuplaşmayı derinleştirmesi olasıdır."

Durum işte böyle; İsrail gözünü Ortadoğu’ya dikmiş, ülkeleri parçalamak ve kendine müttefik devletçikler kurma peşinde…

 İşte durum ortada: İsrail Irak’ı parçalamak istiyor…

 Parçalama stratejisi de açık; etnik ve mezhepsel ayrıştırma…

 Peki, ülkemizin on dört yılında yapılan etnik ve mezhepsel(ALEVİ-SÜNNİ-KÜRT-KÜRT) ayrışma siyasetinin altına baktığınızda şimdi ne görüyorsunuz?

 Ve gelelim Musul'a...

Şu anda öne çıkan tehdit nedir: Şİİ-SÜNNİ savaşı yani mezhepsel bir çatışma...

Bu konuda AKP siyasetinin Irak'ta attığı her adım bu mezhepsel çatışma riskini güçlendiriyor.

AKP siyasetine bu yönüyle baktığınızda bölgede bir mezhepsel çatışmanın kime hizmet edebileceğini düşünüyorsunuz?

Durum bu, şimdi mesele halkımıza bu gerçeği anlatabilmek…

 

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ